کلاس نجوم ! ! !

خوب حالا من فکر می کنم شما هیچی نمی دونید و از اول اول شروع می کنم:

   ستاره چیست؟

 ستارگان گوی های بسیار بزرگی از گاز های بسیار گرم هستند که به دلیل دمای بسیار زیادشان نمی توانند به حالت مایع یا جامد باشند و به سبب نوری که از خود دارند می درخشند.گاز های تشکیل دهنده ستاره ها خیلی غلیظ تر از گاز های روی زمین است.دمای داخل ستاره ها خیلی بیشتر از دمای سطح آنان است و چگالی زیاد آن ها به دلیل فشار زیاد است که درون آن ها وجود دارد.

 ستارگان در فضا حرکت می کنند اما حرکت اونها از نظر ما آنقدر کنده که حتی اگر 1000 سال هم بگذره ما نمی توانیم تغییرات مشهودی را در مکان اون ها ببینیم.این به ان دلیل است که فاصله ما و اون ها خیلی زیاده.

   سحابی چیست؟

سحابی ابر بسیار بسیار بزرگی از گاز بسیار رغیق و غبار با دمای کم است . سحابی ها با نور خودنمی تابتد بلکه به علت نور ستارگان نزدیک خود قابل دیدنند . برخی دیگر از سحابی ها دیده نمی شن و ماننده سایه ای مانع دیدن ستاره های پشت خود می شن!

   سیارات:

 سیارات اجرام تقریبا کروی و جامد هستند که دمایی نسبتا سرد دارند.بازتاب نور خورشید باعث دیدن سیاره ها(سیاره های منظومه شمسی)می شود.از 9 سیاره منظومه شمسی 6 تای اون ها رو می تونیم با چشم غیر مسلح (بدون وسیله) ببینیم . سیارات در یک نگاه مانند ستاره ها هستن ولی با اطلاعات زیر می تونید اون ها رو از ستاره ها مجزا کنید:

1.سیارات با نوری پایدار می درخشند ولی ستاره ها چشمک می زنند.

2.سیارات در آ سمان به سرعت سیر می کنند.البته این به این معنی نیست که می توان با خیره شدن به یک سیاره حرکت اون رو دید.ولی در عرض چند شب می توان حرکت اون ها رو نسبت به ستاره ها دید.

3.اگر با تلسکوپ یا دوربین به سیاره ها نگاه کنید می تونید اون ها را بزرگ تر (نزدیک تر) ببینید ولی اگر با قوی ترین تلسکوپ هم به ستارگان (غیر از خورشید) نگاه کنیم هیچ بزرگنمایی قابل مشاهده نیست.

4.سیارات را فقط می تونید در نوار باریکی از آسمان ببینید  در حالی که ستارگان در تمام آسمان قابل رویت هستند.(چون منظومه شمسی تقریبا مثل یه بشقابه و تمام سیاره ها تقریبا در یک خط قرار دارن.برای مثال فکر کنید توی یک خیابان مسطح ایستادید.در این حال ماشین ها فقط در جلو و پشت شما دیده میشن و هیچ ماشینی بالای سر شما نیست.)

 

 

خوب گفتن که منبع بگید!این چند خط تقریبا از روی کتاب نجوم به زبان ساده است ولی در آینده منابع خیلی گسترده میشه که به موقش همه رو اعلام می کنم.در ضمن ما آدم های انتقاد پذیری هستیم پس هرچی به نظرتون رسید که باعث می شد مطالب بهتر شه بگید.و البته چون این مطالب توسط خودم تایپ میشه ممکنه غلط داشته باشه پس بگید تا اصلاح شه.     متشکرم!

این مطلب اول ! سوال هست من در خدمتم.  نیشخند

 

 

 

/ 4 نظر / 23 بازدید
شانا

وبلاگت بد نيست بيشتر تلاش کن در ضمن وقت کردي به سايت منم سر بزن

مصطفی

سلام خوب بود اما یه اشکال املایی دیدم...مایه..... یه اشکال علمی.همه سیاره ها جامد نیستند حداقل تو منظومه خودم.... در هر صورت خوب بود موفق باشی

مصطفی

راستی منبع رو هم ذکر کنی بد نیست نجوم به زبان ساده تالیف مایر دگانی[چشمک]

:-)

سلام خیلی جالب بود من فرصت رفتن به کلاس نجوم نداشتم حالا دیگه میتونم برم هر چند خیلی دیر با سایتتون اشنا شدم [ناراحت] راستی چرا ستاره ها چشمک میزنن؟ در قسمت سوم تشخیص ستاره از سیاره علتش چیه ؟ بخاطر دور بودن ستاره هاست؟ میبخشید میخواستم بدونم حد نصاب کلاس چقدر باید باشه که استاد سر کلاس تشریف بیارن ؟جلسه ی بعدی در کاره؟