تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ Captain Haddock G!mli
آرشیو وبلاگ
      فیزیک دان جوان (وبلاگی برای فیزیک و نجوم)
ماشین زمان نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/۱/۱٩

شاید تا به حال نظریه‌ی انیشتین درباره‌ی زمان را شنیده باشید .طبق این نظریه اگر ما با سرعت نور (٣٠٠،٠٠٠ km/s )حرکت کنیم زمان برای ما متوقف می شود . و اگر با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنیم زمان برای ما به عقب بر خواهد گشت ...


اما این اتفاق چگونه ممکن است؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید درباره‌ی نور چیز هایی بدانیم .

وقتی ما جسمی را می بینیم ،پرتو های نور از آن جسم به ما میرسند . این پرتو ها که تصویر جسم را با خود حمل می کنند ، اگر توسط جسم دیگری جذب یا بازتاب نشوند ، تا ابد به حرکت خود ادامه خواهند داد . در نتیجه ما در بی نهایت دور هم می توانیم تصویر آن جسم را ببینیم .

حالا فرض کنید ما به دنبال پرتو های نور به راه می افتیم . سرعت خود را به سرعت نور می رسانیم . چه اتفاقی می افتد ؟

حالا پرتو های نور همزمان و هم سرعت با ما حرکت می کنند . پس ما چه چیزی را خواهیم دید ؟ مافقط و فقط تصویری را می بینیم که پرتو های نور با خود حمل می کنند . پس زمان از دید ما متوقف شده است و ما هیچ چیز جدیدی نمی بینیم .

برای درک بهتر این موضوع ،خود را در یک قطار در حال حرکت فرض کنید .شما که در داخل قطار هستید وبا سرعت آن حرکت می کنید حرکت آن را حس نمی کنید و از دید شما قطار ثابت است اما افرادی که از بیرون قطار به آن نگاه می کنند ، آن را در حال حرکت می بینند . نور نیز همینگونه است . وقتی شما با سرعت نور حرکت کنید نور از دید شما ثابت است اما از نظر سایرین نور با سرعتی سرسام آور در حال حرکت است .

حالا به سرعت خود می افزاییم . یعنی سرعتمان از سرعت نور بیشتر می شود . وقتی سرعت ما از پرتو های نور بیشتر شود دیگر آن را ثابت نمی بینیم . آن ها را در حال حرکت به عقب می بینیم پس از دید ما زمان هم به سمت عقب برمی گردد.

این موضوع درست مثل این است که در داخل راهروی قطار راه برویم . در این صورت از نظر خود ما قطار به سمت عقب حرکت می کند . اما اگر دیگران از بیرون به داخل قطار نگاه کنند ما را می بینند که با سرعتی بیشتر از سرعت قطار حرکت می کنیم .

پس آیا در آینده می توان کنترل قطار زمان را در دست گرفت؟

شاید ... .

  نظرات ()
مطالب اخیر محمد بن موسی خوارزمی فیزیک در ایران باستان بوزون هیگز بمبهای الکترومغناطیسی الکترومغناطیس و سلامت انسان •دانلود مقاله ای درباره ی معمای ضد ماده جوزف تامسون چگونه نسبت بار به جرم الکترون رااندازه گیری کرد؟ با انتقال بیسیم انرژی الکتریکی، رویای تسلا به حقیقت پیوست تک ‌قطبی مغناطیسی، نویدبخش پایان فیزیک؟ ایمیل پروفسور استیفن هاوکینگ
کلمات کلیدی وبلاگ نجوم (٧) زندگی نامه (٧) فیزیک (٦) ساختار ماده (٦) الکترو مغناطیس (٤) فضا (۳) الکتریسیته (۳) زمان (٢) مغناطیس (٢) کوانتوم (٢) جاذبه (٢) سیاهچاله (٢) نسبیت عام (٢) گرانش کوانتمی (٢) نانو فیزیک (۱) ‍cph (۱) دنباله دارها (۱) اختر فیزیک (۱) مهبانگ (۱) نانو (۱) لیزر (۱) big bang (۱) ریسمان (۱) ابر رسانا (۱) تپ اختر (۱)
دوستان من انجمن فیزیکدانان جوان ایران گمنام پرآوازه بهترین عکسهای موضوعی یادداشت های یک دیوانه "کتیبه پارسیان" وبلاگی مفید برای علم و شطرنج تاریخ و تمدن جهان باستان اساطیر و افسانه های تاریخ باستان ..::Iranian Shoping & Fun::.. اسکورپیونز تبادل لینک ، تبادل لینک اتومات مقاله سرای سرخابی2010 پرتال جامع موبايل تبلیغات رایگان زی زی گولو اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب
/span