تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ Captain Haddock G!mli
آرشیو وبلاگ
      فیزیک دان جوان (وبلاگی برای فیزیک و نجوم)
محمد بن موسی خوارزمی نویسنده: Captain Haddock - ۱۳٩۱/٥/٢٠

این یه مطلب درباره دانشمند بزرگ ایرانی خوارزمی هست که از کتاب "فیزیک، از آغاز تا امروز" براتون میذارم

.

.


ابوجعفر محمدبن موسی خوارزمی، از دانشمندان بزرگ ریاضی و نجوم می باشد که در حدود سال 164 هجری (780 م) در خوارزم (خیوه کنونی) متولد شد. از زندگی وی چندان اطلاع قابل اعتمادی در دست نیست. شهرت علمی وی مربوط به کارهایی است که در ریاضیات، مخصوصا در رشته جبر انجام داد.هیچ یک از ریاضی دانان قرون وسطی مانند وی در پیشرفت ریاضی تأثیر نداشته است. اجداد خوارزمی احتمالا اهل خوارزم بودند، ولی خودش از اهالی قطر بولی ناحیه ای نزدیک بغداد بود. به هنگام خلافت مأمون، عضو دارالحکمه گردید که مجمعی از دانشمندان در بغداد به سرپرستی مأمون بود. خوارزمی کارهای دیوفانتوس در رشته جبر را دنبال کرد و به بسط آن پرداخت و کتابی نیز در این رشته نوشت. الجبر و المقابله که به مأمون تقدیم کرد، کتابی درباره ریاضیات مقدماتی است و شاید نخستین کتاب جبری باشد که به عربی نوشته شده است. دانش پژوهان، بر سر این که چه مقدار از محتوای کتاب از منابع یونانی و هندی و عبری گرفته شده است، اختلاف نظر دارند.خوارزمی دو عملی را که در حل معادلات به کار می رود، تشریح و تدوین نمود و از این راه به وارد ساختن جبر به مرحله عملی کمک شایانی کرد. اثر ریاضی دیگری که پس از جبر نوشت، رساله ای مقدماتی در حساب است که ارقام هندی(که به غلط ارقام عربی گفته می شود) در آن به کار رفت و نخستین کتابی بود که نظام ارزش مکانی اعداد را(که آن نیز از هند بود) به نحوی اصولی و منظم شرح داد. نخستین اثر اخترشناسی عربی، زیج السند هند بود که وی به مأمون تقدیم کرد که به صورت کامل برجای مانده شکل جداول آن از جداول بطلمیوس تأثیر گرفته است.

 

کتاب صورت الارض که اثری در زمینه جغرافیا است، بعد از سال 195 هجری نوشته شده است و تقریبا فهرست طول ها و عرض های همه ی شهرهای بزرگ و اماکن را شامل می شود.این اثر که احتمالا مبتنی بر نقشه جهان نمای مأمون است( که شاید خود خوارزمی هم در تهیه آن کار کرده باشد)، به نوبه خود مبتنی بر جغرافیای بطلمیوسی بود. این کتاب از بعضی جهات به خصوص در قلمرو اسلام، دقیق تر از اثر بطلمیوس بود. تنها اثر دیگری که بر جای مانده است، رساله کوتاهی است در باره تقویم یهود. خوارزمی دو کتاب نیز درباره اسطرلاب نوشت. آثار علمی خوارزمی از حیث تعداد، کم ولی از نفوذ بیبدیل برخوردار  بودند، زیرا که مدخلی بر علوم یونانی و هندی فراهم آورده بودند. بخشی از جبر دو بار در قرن دوازدهم میلادی به لاتین ترجمه شد و نفوذی عمده بر جبر قرون وسطایی اروپا گذاشت. رساله خوارزمی درباره ارقام هندی پس از آنکه در قرن دوازدهم به لاتین ترجمه و منتشر شد، بزرگترین تأثیر را در پیشرفت ریاضیات اروپا گذاشت. نام خوارزمی در ترجمه به جای خوارزمی، الگوریتمی تصنیف گردید و مترادف شد با هر کتابی که درباره حساب جدید نوشته می شد و از این جا اصطلاح جدید الگوریتم رایج شد که به معنی قاعده محاسبه کتا جبر و مقابله خوارزمی بود که تحت عنوانالجبرا به لاتینی ترجمه گردید و باعث شد که همین کتاب در زبان های اروپایی به معنای جبر به کار برود.

ارقام هندی از طریق آثار فیبوناچی به اروپا وارد گردید. همین ارقام انقلابی در ریاضیات به وجود آورد و هر گونه اعمال محاسباتی را امکان پذیر ساخت.کتاب جبر خوارزمی قرن ها در اروپا ماخذ و مرجع دانشمندان و محققین بود. در حدود 1120 میلادی یک راهب انگلیسی به نام آدلارد باثی که در اسپانیا درس خوانده بود، خود را در جامه یک طلبه مسلمان در آورد و به گنجی از دانش دست یافت و اصول اقلیدس وجداول نجومی خوارزمی را به لاتین ترجمه کرد. نفوذ کتاب زیج السند چندان زیاد نبود، اما نخستین اثر از این گونه بود که به صورت ترجمه لاتین به همت آدلارد باثی به غرب رسید. جداول طلیطلی(تولدویی) توسط ژرار کرمونایی در اواخر قرن یازدهم به لاتین ترجمه شد که از مقبولیت گسترده ای در غرب برخوردار شد و حدود یکصد سال متداول بود. از کارهای دیگر وی تهیه اطلسی از نقشه آسمان و زمین و اصلاح نقشه های جغرافیایی بطلمیوس بود.جغرافیای وی تا اواخر قرن نوزدهم در اروپا ناشناخته ماند. از کتب مهم دیگر خوارزمی کتاب مفاتیح العلوم وی است. خوارزمی در حدود سال232 هجری قمری (848 م) در گذشت.

  نظرات ()
مطالب اخیر محمد بن موسی خوارزمی فیزیک در ایران باستان بوزون هیگز بمبهای الکترومغناطیسی الکترومغناطیس و سلامت انسان •دانلود مقاله ای درباره ی معمای ضد ماده جوزف تامسون چگونه نسبت بار به جرم الکترون رااندازه گیری کرد؟ با انتقال بیسیم انرژی الکتریکی، رویای تسلا به حقیقت پیوست تک ‌قطبی مغناطیسی، نویدبخش پایان فیزیک؟ ایمیل پروفسور استیفن هاوکینگ
کلمات کلیدی وبلاگ نجوم (٧) زندگی نامه (٧) فیزیک (٦) ساختار ماده (٦) الکترو مغناطیس (٤) فضا (۳) الکتریسیته (۳) زمان (٢) مغناطیس (٢) کوانتوم (٢) جاذبه (٢) سیاهچاله (٢) نسبیت عام (٢) گرانش کوانتمی (٢) نانو فیزیک (۱) ‍cph (۱) دنباله دارها (۱) اختر فیزیک (۱) مهبانگ (۱) نانو (۱) لیزر (۱) big bang (۱) ریسمان (۱) ابر رسانا (۱) تپ اختر (۱)
دوستان من انجمن فیزیکدانان جوان ایران گمنام پرآوازه بهترین عکسهای موضوعی یادداشت های یک دیوانه "کتیبه پارسیان" وبلاگی مفید برای علم و شطرنج تاریخ و تمدن جهان باستان اساطیر و افسانه های تاریخ باستان ..::Iranian Shoping & Fun::.. اسکورپیونز تبادل لینک ، تبادل لینک اتومات مقاله سرای سرخابی2010 پرتال جامع موبايل تبلیغات رایگان زی زی گولو اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب
/span