تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ Captain Haddock G!mli
آرشیو وبلاگ
      فیزیک دان جوان (وبلاگی برای فیزیک و نجوم)
نیکولا کوپرنیک، پدر نجوم جدید نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٢٦

(((نیکو لا کوپرنیک ))) منجم و ستاره شناس شهیر لهستانى ، در نوزدهم فوریه سال 1473 میلادى ، در شهر (((تورن ))) لهستان متولد شد. نیکولا کوپرنیک در دوران طفولیت یتیم شد و عمویش که یک کشیش بزرگ مسیحى بود، به عنوان قیم او، تربیت و پرورش او را بر عهده گرفت .
...


نیکو لا از کودکى مشغول به تحصیل گردید، تا اینکه عمویش او را براى تحصیلات عالى ، به دانشگاه (((کراکو))) فرستاد. دانشجوى جوان ، با عشق و علاقه فوق العاده اى ، تمام مواد درسى دانشگاه را در رشته هاى هیاءت ، نجوم و نقاشى به پایان رسانید.
او در سال 1496 میلادى ، که جوانى بیست و سه ساله بود، به ایتالیا رفت و در دانشگاه (((پادوا))) به تحصیل علم طب پرداخت و در همین حال ، در دانشگاه (((بولونى ))) ادامه تحصیل در رشته نجوم را نیز دنبال کرد.
پس از فراغت از تحصیلات دانشگاهى ، از طرف دانشگاه او را دعوت به همکارى علمى و تدریس نمودند، اما عمویش که کشیش بزرگى بود، کوپرنیک را احضار نمودند، اما عمویش که کشیش بزرگى بود، کوپرنیک را احضار نمود و او را به عنوان کشیش رسمى به شهر (((فروئنبورگ ))) اعزام کرد.
کوپرنیک با اندوه و ناراحتى زیادى در سال 1506 میلادى ، بنابه دستور عمویش به شهر فروئنبورگ رفت و تا آخر عمر در این شهر اقامت نمود و تنها چند سفر کوتاهى به (((تورن ))) و (((کراکو))) داشت .
کوپرنیک در شهر فرو ئنبورگ ، زندگانى مستقل و آرامى داشت . کلیه بیماران فقیر را معالجه و درمان مى کرد. ولى با معلومات ریاضى خود، سعى داشت در این زمینه نیز به کشورش خدمت نماید. براى مبارزه با سازندگان سکه هاى تقلبى روش ابتکارى و مناسبى را ابداع کرد. در مقابل خانه کوچک و محقر خود برجى ساخت ، تا ستارگان را رصد نماید، اما چون در سواحل (((نیستول ))) بیشتر اوقات و به خصوص شب ها، هوا ابرى ناصاف بود، در رصد کردن ستارگان توفیق زیادى بدست نیاورد، اما به جاى رصد کردن سیارات و ستارگان و مطالعه روى آها، ترجیح داد که کتاب ها و ستارگان و مطالعه روى آن ها، ترجیح داد که کتاب ها و آثار منجمان دیگر را جمع آورى نموده و روى آن به مطالعه ، کاوش و تحقیق بپردازد و همین کار را هم کرد.
کوپرنیک در سال 1503 میلادى ، اعلام کرد که با عقیده (((فیلولائوس ))) و (((آریستارک ))) مبنى بر حرکت وضعى و انتقالى زمین به دور خود و به دور خورشید موافق است و زمین ضمن اینکه در هر بیست و چهار ساعت ، یک بار به دور خودش مى چرخد، در هر سال نیز یک بار به دور خورشید گردش ‍ مى نماید. او عقیده داشت که همه ستارگان ثابت و درخشان مى باشند و همگى سیارات از جمله کره زمین در حال حرکت هستند.
کوپر نیک با این اعتقادات خود، مطالبى را که هیجده قرن پیش مطرح شده بود، زنده کرد و دوباره همان مخالفت ها و مشکلات بوجود آمد. اما او مایل نبود که نظر مخالفت دیگران را به سوى خود جلب نماید و همراه به دنبال یک زندگى مفید اما آرام و بى دردسر بود به همین دلیل ، مدت چهل سال عقاید و افکار خود را در مورد ستارگان و سیارات منتشر ننمود، چون او دانشمندى صبور و بردبار بود و طوفان حوادث ناگوار را، در صورت انتشار عقاید و افکارش ، به خوبى حدس مى زد.
بنابراین سعى مى کرد تا حتى الامکان ، زمان شروع اختلافات و درگیرى ها را به تاءخیر اندازد.
کوپرنیک مدت هاى مدیرى در مورد انتشار عقاید نجومى خود مى اندیشید، اما وجود تعصبات شدید کلیسا با اینگونه عقاید و مجازات هاى بیرحمانه سران مسیحیت ، نسبت به اینگونه دانشمندان ، او را از اتخاذ یک تصمیم قاطع باز مى داشت ، تا اینکه پس از سالیان طولانى ، بر تردید خود فائق آمد و نسخه خطى و دست نویس کتاب خویش را به (((رتیکوس ))) دانشمند جوانى که از فداکارترین شاگردانش بود، تحویل داد.
رتیکوس با شتاب فراوان به چاپخانه رفت و نظارت و پیگیرى چاپ کتاب نجوم کوپرنیک را بر عهده یکى از دوستانش که پروتستان و عالم علوم الهى بود، واگذار کرد
کوپرنیک حدود هفتاد سال از عمرش در راه آموزش علوم حقوق ، طب ، ریاضیات و علوم طبیعى گذشته بود که به علت کار زیاد و بى خوابى پى در پى ، روز به روز خسته تر و ضعیف تر مى گردید. او نمى خواست در آخر عمر، خود را با کلیسا درگیر و بد نام نماید، لذا براى رعایت احتیاط، کتاب نجوم خود را به چاپ پل سوم تقدیم کرد.
کوپرنیک در سال 1543 میلادى ، در حالى که فقط چند روز از انتشار اولین نسخه کتابش درباره (((دوران اجسام و کرات آسمانى ))) گذاشته بود، چشم از جهان فرو بست . اما این کتاب بزرگ ، انقلابى در جهان دانش پدید آورد، وى (((پدر نجوم جدید))) نامیده شد، هیاءت بطلمیوس را که یک هزار و هشتصد سال از آن مى گذشت در هم فرو ریخت .(20)
آرى ، این تنها (((کوپرنیک لهستانى ))) نبوده ، که به خاطر ابزار عقیده علمى خویش ، از سوى متعصبین به اصطلاح طرفدار دین وحشت داشته است ، بلکه متاءسفانه در طول تاریخ به اینگونه مسائل دردناک گاهى برخورد مى کنیم .
یک روز (((سقراط))) فیلسوف بزرگ یونانى ، روز دیگر (((گالیله ))) ستاره شناس ایتالیائى وقت دیگر (((لاوازیه ))) شیمى دان بزرگ فرانسوى ، و بالاخره بار دیگر (((ملا صدراى شیرازى ))) به خاطر اظهار عقیده علمى مورد اتهام قرار گرفتند و گاهى هم جان بر سر عقیده گذاشتند، اما فکر و عقیده آن هم چنان زنده و پایدار مانده است .

  نظرات ()
مطالب اخیر محمد بن موسی خوارزمی فیزیک در ایران باستان بوزون هیگز بمبهای الکترومغناطیسی الکترومغناطیس و سلامت انسان •دانلود مقاله ای درباره ی معمای ضد ماده جوزف تامسون چگونه نسبت بار به جرم الکترون رااندازه گیری کرد؟ با انتقال بیسیم انرژی الکتریکی، رویای تسلا به حقیقت پیوست تک ‌قطبی مغناطیسی، نویدبخش پایان فیزیک؟ ایمیل پروفسور استیفن هاوکینگ
کلمات کلیدی وبلاگ نجوم (٧) زندگی نامه (٧) فیزیک (٦) ساختار ماده (٦) الکترو مغناطیس (٤) فضا (۳) الکتریسیته (۳) زمان (٢) مغناطیس (٢) کوانتوم (٢) جاذبه (٢) سیاهچاله (٢) نسبیت عام (٢) گرانش کوانتمی (٢) نانو فیزیک (۱) ‍cph (۱) دنباله دارها (۱) اختر فیزیک (۱) مهبانگ (۱) نانو (۱) لیزر (۱) big bang (۱) ریسمان (۱) ابر رسانا (۱) تپ اختر (۱)
دوستان من انجمن فیزیکدانان جوان ایران گمنام پرآوازه بهترین عکسهای موضوعی یادداشت های یک دیوانه "کتیبه پارسیان" وبلاگی مفید برای علم و شطرنج تاریخ و تمدن جهان باستان اساطیر و افسانه های تاریخ باستان ..::Iranian Shoping & Fun::.. اسکورپیونز تبادل لینک ، تبادل لینک اتومات مقاله سرای سرخابی2010 پرتال جامع موبايل تبلیغات رایگان زی زی گولو اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب
/span