تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ Captain Haddock G!mli
آرشیو وبلاگ
      فیزیک دان جوان (وبلاگی برای فیزیک و نجوم)
اندازه گیری شعاع زمین نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٧/٢٧

در سال 240 قبل از میلاد اراتوستنس (Erarosthenes) رئیس کتابخانه اسکندریه برای اولین بار شعاع زمین را اندازه گرفت. وی شنیده بود که در شهر سین (Syene) که امروزه به نام اسوان خوانده می‌شود. آفتاب در ظهر روز تابستان ، بطور قائم می‌تابد و امتداد شاقولی بدون سایه است، در صورتی که در همان ساعت در شهر اسکندریه که به فاصله تقریبی 772 کیلومتر از آن قرار داشت، امتداد شاغولی دارای سایه بود. وی بعد از اندازه گیری متوجه شد که در این نقطه آفتاب با امتداد شاقولی زاویه 7 درجه و 12 دقیقه تشکیل می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کلاس نجوم ! ! ! نویسنده: G!mli - ۱۳۸۸/٧/٢٠

 

با سلام.

 نمی دونم که می دونید یا نه ولی اگه می خوایید  منجم بشید اول باید اطلاعات داشته باشید بعد برید دنبال کشف نخود سیاه در آسمان.خوب حالا اگه می خوایید اطلاعات کسب کنید یا باید کلاس برید یا کتاب بخونید.من دارم سعی می کنم هر دوی این کار هاروبرای شما آسان کنم! یعنی چی؟ یعنی اینکه شما مطالبی رو که من اینجا به زبان روان فارسی نوشتم می خوانید.بعد اگه نفهمیدید می آید از من می پرسید! این کلاس شامل هفته ای تقریبا 10 صفحه مطلب میشه!اگه استقبال خوب باشه به روزی 3 صفحه هم می رسد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کوارک چیست ؟ نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٧/۱۸

کوارک چیست ؟ مدت زیادی این طور تصور می شد که پروتونها و نو ترونها ذرات بنیادی هستند وبنابراین گمان می رفت مثل تقسیم الکترون دیگرقابل تقسیم نبوده و دارای یک ساختار داخلی نیستند امروزه می دانیم که نو کلئونها یا به عبارت دیگر پروتونها و نو ترونها خود از ذرات کوچکتری ساخته شده اند که کوارک نامیده می شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درباره شیمی فیزیک و کاربردهای شیمی فیزیک و ارتباط شیمی فیزیک با سایر علوم نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٧/۱٦

شیمی فیزیک (Physical chemistry) بخشی از علم شیمی است که در آن ، از اصول و قوانین فیزیکی ، برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف از شیمی فیزیک ، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. برای آشنایی بیشتر با علم شیمی فیزیک ، باید با زیر مجموعه‌های این علم آشنا شویم و اهداف این علم را در دل این زیر مجموعه‌ها بیابیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اوربیتال اتمی نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٧/۱٥

از نظر لغوی ، اوربیتال به معنای خانه الکترون می‌باشد و ناحیه‌ای است که احتمال یافتن الکترون در آن زیاد است. معادله شرودینگر پایه مکانیک موجی است. این معادله بر حسب یک تابع موجی (ψ) برای الکترون نوشته می‌شود. از حل معادله شرودینگر اتم هیدروژن یک سلسله جواب به عنوان تابع موج بدست می‌آید. تابع موج ناحیه‌ای در اطراف هسته را نشان می‌دهد که در آن ناحیه ، احتمال یافتن الکترون وجود دارد. تابع موجی یک الکترون ، آنچه را که اوربیتال نامیده می‌شود، توصیف می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کره ی آسمان نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٧/۱۱

آیا تا کنون شب هنگام به آسمان نگریسته اید؟
آیا هیچ گاه از خود پرسیده اید که چرا بشر آسمان را به صورت کره می بیند؟

ناظر زمینی آسمان را به صورت کره ای می بیند که هم مرکز با کره زمین و شعاع آن بی نهایت می باشد. بر سطح درونی این کره نقاط نورانی و ریزی وجود دارد که همان ستاره ها هستند. از آن جا که فاصله ی ستاره ها از ما بسیار زیاد است و چشم انسان قادر به تمایز فواصل آن ها از یکدیگر نیست ، ما همه ی ستاره ها را در یک فاصله می بینیم ؛ تنها شکل هندسی ای که با این شرایط می توان براورد کرد ، کره است. همانطور که از تعریف کره بر می آید ، کره ، مکان هندسی نقاطی از فضاست که از یک نقطه ی معین به یک فاصله باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بزرگترین آزمایش علمی جهان(سرن) نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٧/٩

 http://www.roshd.ir/Roshd/DesktopModules/ZeroAndOne_Album/ImageShow.aspx?ModuleID=1525&GalleryName=A2&ImageID=3922&Size=15

بزرگترین آزمایش علمی جهان

بزرگترین آزمایش علمی تاریخ بشر در مرز فرانسه و سوییس آغاز شد. ساعت 12 ظهر به وقت ایران، ‌اتاق کنترل شتاب دهنده حلقوی سرن به نام LHC‌ که میزبان مدیران سالهای دور و نزدیک این مجموعه،‌ دانشمندان و خبرنگاران بود، ‌با توضیحات کوتاه مدیر فعلی سرن،‌ کار خود را آغاز کرد. وی در سخنان کوتاه خود این روز را روز بزرگی برای سرن و شتاب دهنده LHC‌ خواند. شتاب دهنده ای که با مشارکت بیش از 50 کشور جهان – از جمله ایران – و فعالیت شبانه روزی چند هزار دانشمند در مدت 10 سال ساخته شده است. این شتاب دهنده به شکل دایره ای غول پیکر در زیر زمین و زیر خاک کشورهای فرانسه و سوییس می گذرد و دایره ای به محیط 27 کیلومتر را شکل می دهد. پس از صحبتهای ابتدایی، ‌اولین باریکه پروتون وارد این شتاب دهنده شد و مراحل اول تنظیم مسیر را سپری کرد. در این آزمایش که از آن به آزمایش مهبانگ نام می برند،‌ قرار است دو پروتون با سرعت قریب به سرعت نور با هم برخورد کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر محمد بن موسی خوارزمی فیزیک در ایران باستان بوزون هیگز بمبهای الکترومغناطیسی الکترومغناطیس و سلامت انسان •دانلود مقاله ای درباره ی معمای ضد ماده جوزف تامسون چگونه نسبت بار به جرم الکترون رااندازه گیری کرد؟ با انتقال بیسیم انرژی الکتریکی، رویای تسلا به حقیقت پیوست تک ‌قطبی مغناطیسی، نویدبخش پایان فیزیک؟ ایمیل پروفسور استیفن هاوکینگ
کلمات کلیدی وبلاگ نجوم (٧) زندگی نامه (٧) فیزیک (٦) ساختار ماده (٦) الکترو مغناطیس (٤) فضا (۳) الکتریسیته (۳) زمان (٢) مغناطیس (٢) کوانتوم (٢) جاذبه (٢) سیاهچاله (٢) نسبیت عام (٢) گرانش کوانتمی (٢) نانو فیزیک (۱) ‍cph (۱) دنباله دارها (۱) اختر فیزیک (۱) مهبانگ (۱) نانو (۱) لیزر (۱) big bang (۱) ریسمان (۱) ابر رسانا (۱) تپ اختر (۱)
دوستان من انجمن فیزیکدانان جوان ایران گمنام پرآوازه بهترین عکسهای موضوعی یادداشت های یک دیوانه "کتیبه پارسیان" وبلاگی مفید برای علم و شطرنج تاریخ و تمدن جهان باستان اساطیر و افسانه های تاریخ باستان ..::Iranian Shoping & Fun::.. اسکورپیونز تبادل لینک ، تبادل لینک اتومات مقاله سرای سرخابی2010 پرتال جامع موبايل تبلیغات رایگان زی زی گولو اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب
/span