تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ Captain Haddock G!mli
آرشیو وبلاگ
      فیزیک دان جوان (وبلاگی برای فیزیک و نجوم)
دانستنی‌های نجوم نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/۳٠

آیا میدانستید که نزدیکترین ستاره به ما ٢/۴ سال نوری فاصله دارد ـ

آیا میدانستید که که گرمترین سیاره منظومه شمسی زهره می باشد این سیاره درجه حرارت تقریباً ثابتی دارد که برابر با 462 سانتی گراد می باشد ـ

آیا میدانستید که عمر خورشید پنج ملیون سال می باشد ـ

آیا میدانستید که عمر کهکشان راه شیری ده ملیارد سال می باشد ـ

آیا میدانستید که مساحت کره زمین 515 ملیون کیلو متر است ـ

آیا میدانستید که کهکشان راه شیری اضافه تر از صد ملیون ستاره دارد ـ

آیا میدانستید که 1300 کره زمین در سیاره مشتری جای میگیرد ـ

آیا میدانستید که میزان انرژی که خورشید در یک ثانیه تولید میکند برای تولید برق مورد نیاز تمام کشور های جهان برای مدت یک ملیون سال کافی است ـ

آیا میدانستید وسعت و عرض کهکشان راه شیری حدود ۷۰ هزار سال نوری است

آیا میدانستید یک میلیون کره به اندازه زمین در خورشید جای می گیرد

آیا میدانستید نور خورشید فقط تا عمق ۴۰۰ متری آب دریا نفوذ می‌کند.

  نظرات ()
نظریه ریسمان نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٢٦

 نظریه ریسمان به دو شاخه تقسیم می شود:

 

1 -  ریسمان بوزونی

 

نخستین نوع و ساده‌ترین نوع نظریه‌ٔ ریسمان است. به طور سنتی احتیاج به ۲۶ بعد برای همخوانی با ضوابط و پیش فرضهای فیزیکی (مانند تقارن لورنس) دارد. متاسفانه در طیف ذرات آن تا کنون (ذره‌ای که سریعتر از نور حرکت می‌کند) وجود دارد بنابراین نمی‌تواند مدلی از طبیعت باشد. همچنین از آمار بوز (در مقابل فِرْمی در مکانیک آماری) پیروی می‌کند بنابراین به طور طبیعی نمی‌تواند توصیف‌گر ذراتی مثل الکترون باشد.البته این نظریه در توصیف ذرات میدانی مانند گراویتون‌ها و فوتون‌ها موفق است.

 

2 - ابرریسمان

 

با استفاده از فرض ابر تقارن (یعنی در مقابل هر ذره بوزی ذره‌ای فرمیی داریم) نوعی نظریه ‌است که قابلیت آن را دارد که توصیف‌گر طبیعت باشد. تعداد ابعاد مورد نیاز در ابرریسمان غالبا ده است. در حال حاضر پنج نظریهٔ ابرریسمان وجود دارند که می‌توانند توصیف‌گر طبیعت باشند. این پنج نظریه شامل نوع I، ‏ IIAIIB و دو نظریهٔ ابرریسمان دیگر که به هتروتیک معروف‌اند می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کرمچاله و ماشین های زمان نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٢٦

 مثل سیاهچاله، کرمچاله نیز یک اکتشاف ریاضی است که در واقع تکینه گی پیش بینی شده از حل معادلات انیشتین است. اما، بر خلاف ساهچاله که وجودش به کمک داده های نجومی حاصل از رصدهای تلسکوپ هابل از هستۀ کهکشان های عظیم اشکار شده است، هیچ شواهدی از وجود کرمچاله ها هنوز بدست نیامده است. بنابر این کرمچاله هنوز جرمی در نظریه هاست که به گفته دکتر کیپ اس تورن؛ فیزیکدان نظریه پرداز که صاحب نظر در مسئله سیاهچاله ها و کرمچاله هاست و کتاب مشهور "سیاهچاله و انحراف زمان" را نوشت است: ((… در لحظاتی از زمان خلق میشوند، در مدت کوتاهی باز و سپس فشرده و ناپدید میشوند و کل طول عمرشان از خلقت تا فشردگی انقدر کوتاه است که هیچ انسانی، تابش یا سیگنالی از هیچ نوعی هرگز نمیتواند درون ان، از یک دهان تا دهان دیگرش سفر کند. هر چیزی که این سفر را امتحان کند، در لحظه فشرده شدن گیر میافتد و نابود میشود))


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ضدماده ها نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٢٦

فیزیکدانان در هر گوشه ای از دنیا، از ماشین هایی با تکنولوژی پیشرفته جهت تولید ذراتی که ضدماده نامیده می شوند، استفاده می کنند. فیزیکدانان بر این باور هستند که ضدماده در واقع تصویر آینه ای ماده است و تمام دنیای امروز ما فقط از ذرات مادی تشکیل شده است. همانگونه که شما و تصویرتان در آینه کاملا یکسان هستید فقط با این تفاوت که جای چپ و راست عوض شده اند، یک ذره و پادذره اش هم یکسان هستند به استثنای اینکه بار الکتریکی مخالف هم دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نیکولا کوپرنیک، پدر نجوم جدید نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٢٦

(((نیکو لا کوپرنیک ))) منجم و ستاره شناس شهیر لهستانى ، در نوزدهم فوریه سال 1473 میلادى ، در شهر (((تورن ))) لهستان متولد شد. نیکولا کوپرنیک در دوران طفولیت یتیم شد و عمویش که یک کشیش بزرگ مسیحى بود، به عنوان قیم او، تربیت و پرورش او را بر عهده گرفت .
...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یک نظریه برای همه چیز A Theory for Everythings نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٢۱

نوشته: حسین جوادی

سالهای متمادی است که بحث تئوری همه چیز در فیزیک مطرح شده است. منظور از این تئوری چیست؟ یک تئوری برای همه چیز به چه سئوالاتی باید پاسخ دهد؟

اجازه دهید بحث را با سخنان هاوکینگ دنبال کنیم. هاوکینگ می گوید.

نظریه نسبیت عام اینشتین نظریه‌ای در باره جرم‌های آسمانی بزرگ مثل ستارگان، سیارات و کهکشان‌هاست که برای توضیح گرانش در این سطوح بسیار خوب است.

مکانیک کوانتومی نظریه‌ای است که نیروهای طبیعت را مانند پیام‌هایی می‌داند که بین فرمیون‌ها (ذرات ماده) رد و بدل می‌شوند. مکانیک کوانتومی در توضیح اشیاء، در سطوح بسیار ریز خیلی موفق بوده بوده است.

یک راه برای ترکیب این دو نظریه بزرگ قرن بیستم در یک نظریه واحد آن است که گرانش را همانطور که در مورد نیروهای دیگر با موفقیت به آن عمل می‌کنیم، مانند پیام ذرات در نظر بگیریم. یک راه دیگر بازنگری نظریه نسبیت عام اینشتین در پرتو نظریه عدم قطعیت است.

با توجه به سخنان هاوکینگ دو نظریه مهم فیزیک و مکانیک کوانتوم، هریک به تنهایی خوب عمل می کنند، اما با یکدیگر ناسازگارند. بنابراین مسئله اصلی این است که راهی بیابیم تا این دو نظریه را با یکدیگر ترکیب کنیم.

برای ترکیب این دو نظریه تلاشهای زیادی انجام شده است که به چند مورد آنها اشاره می کنیم:  ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاربرد مواد نانو در صنعت بتن نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/۱٥

. مقدمه:
مواد نانو به عنوان موادی که حداقل یکی از ابعاد آن (طول ، عرض ، ضخامت ) زیر 100nm باشد تعریف شده اند ، یک نانومتر یک هزارم میکرون یا حدود 100000 برابر کوچکتر از موی انسان است . به طور کلی ،در یک تقسیم بندی عمومی ، محصولات نانو مواد را می توان به صورت های زیر بیان کرد: • فیلمهای نانو لایه ( Nano Layer Thin Films ) برای کاربردهای عمدتاً الکترونیکی • نانو پوششهای حفاظتی (Nano Coating ) برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی ، حفاظت در مقابل عوامل مخرب محیطی • نانو ذرات به عنوان پیش سازنده (Precursor) یا اصلاح ساز (Modifier) پدیده های شیمیایی و فیزیکی • نانو لوله ها (Nanotubes) منظور از یک ماده نانو ساختار یا واضح تر یک بدنه نانو ساختار ( Nanostructured Solid ) جامدی است که در آن انتظام اتمی ، اندازه کریستالهای تشکیل دهنده و ترکیب شیمیایی در سراسر بدنه در مقیاس چند نانو متری گسترده شده باشد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نانو تکنو لوژی به زبان ساده نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/۸

در نیم قرن گذشته شاهد حضور حدود پنج فناوری عمده بودیم، که باعث پیشرفت های عظیم اقتصادی در کشورهای سرمایه گذار و ایجاد فاصله شدید بین کشورهای جهان شد. متأسفانه در کشور ما بدلیل فقدان جرات علمی و عدم تصمیم گیری بموقع ، به این فرصتها پس از گذشت سالیان طلائی آن بها داده می شد که البته سودی هم برای ما به ارمغان نمی آورد، همچون فنآوری الکترونیک و کامپیوتر در دو سه دهه گذشته که امروزه علیرغم توانائی دانشگاهی و داشتن تجهیزات آن، هیچگونه حضور تجاری در بازارهای چند صد میلیاردی آن نداریم. فناوری نانو جدیدترین این فرصتها ست، که کشور ما باید برای حضور یا عدم حضور درآن خیلی سریع تصمیم خود را اتخاذ کند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تپ اختر نویسنده: Captain Haddock - ۱۳۸۸/٢/٤

تپ اختر جسمی آسمانی است که تپ های تابشی (یا فورانهای) بسیار کوتاه (یک یا چند میلی ثانیه ای یا هزارم ثانیه ای) را، طی بازه هایی بسیار منظم، حدفاصل کسری از ثانیه تا ده ثانیه، گسیل می کند.
نخستین تپ اختر را در سال 1967، ژاکلین بل و آنتونی هیوئیش در کمبریج انگلستان با تلسکوپهای رادیویی که برای بررسی چشمک زنی ستاره های رادیویی، مجهز شده بودند، کشف کردند. آنها بی درنگ دریافتند که چشمه ای رادیویی، تپ های رادیویی کوتاه (0/016 ثانیه ای) تولید میکند که با بازه ثابت 1/3373 ثانیه ای از هم جدا می شوند. تپها به قدری منظم بودند که منشأ مصنوعی زمینی برای آنها تصور شد، اما رصدهای رادیویی تفصیلی و دقیق نشان داد که منبع یاد شده، جسمی آسمانی (یا ستاره ای رادیویی) است. این جسم CP 1919 (مخفف تپ اختر کمبریج) نام گرفت. مدت کوتاهی بعد از این کشف، تپ اخترهای دیگری یافت شد. الگوهای منظمی که در این تپ اخترها به چشم می خورد، موجب شد تا برخی از دانشمندان تصور کنند که آنها بخشی از یک سامانه راهنمایی (یا نوعی فانوس کیهانی)اند که تمدنی پیشرفته و برون زمینی، برای سفرهای بین ستاره ای برقرار ساخته است.
سایر دانشمندان فرضیه های احتمالی دیگری درباره ماهیت تپ اخترها مطرح ساختند. در این میان فرضیه تامس گلد حاکی از آن بود که تپ اخترها ناشی از ستاره های نوترونی اند. در سال 1968 تأییدی برای مدل ستاره نوترونی گلد به دست آمد و آن کشف تپ اختر بسیار سریعی در سحابی خرچنگ بود. (که در هر 0/33 ثانیه، یک تپ گسیل می کند.) این سحابی، فورانی گازی مربوط به ابرنواختری است که چینی ها انفجار آن را در سال 1054 میلادی رصد کردند. مدل گلد ستاره ای نوترونی است که بسیار سریع می چرخد، به نحوی که بسامد چرخش آن با بازه بین تپهایش برابر است، تنها ستاره ای نوترونی ممکن است بی آنکه فر بپاشد، چنین چرخشی را تحمل کند. به نظر می رسد که تپها را ذرات باردار موجود در میدان مغناطیسی به شدت فشرده گرداگرد تپ اختر تولید می کنند.
تا کنون حدود 1000 تپ اختر شناسایی شده است. تقریباً بیشتر این اجسام در درون راه شیری یافت شده اند، اما چندین تپ اختر نیز در نزدیکترین کهکشانهای همسایه ما یعنی ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ، پیدا شده اند.
منبع : دانشنامه همگانی نجوم
در لینک زیر می توانید فهرست تپ اخترها را در سیستم های دوتایی ستارگان مشاهده کنید :
http://www.johnstonsarchive.net/relativity/binpulstable.html

  نظرات ()
مطالب اخیر محمد بن موسی خوارزمی فیزیک در ایران باستان بوزون هیگز بمبهای الکترومغناطیسی الکترومغناطیس و سلامت انسان •دانلود مقاله ای درباره ی معمای ضد ماده جوزف تامسون چگونه نسبت بار به جرم الکترون رااندازه گیری کرد؟ با انتقال بیسیم انرژی الکتریکی، رویای تسلا به حقیقت پیوست تک ‌قطبی مغناطیسی، نویدبخش پایان فیزیک؟ ایمیل پروفسور استیفن هاوکینگ
کلمات کلیدی وبلاگ نجوم (٧) زندگی نامه (٧) فیزیک (٦) ساختار ماده (٦) الکترو مغناطیس (٤) فضا (۳) الکتریسیته (۳) زمان (٢) مغناطیس (٢) کوانتوم (٢) جاذبه (٢) سیاهچاله (٢) نسبیت عام (٢) گرانش کوانتمی (٢) نانو فیزیک (۱) ‍cph (۱) دنباله دارها (۱) اختر فیزیک (۱) مهبانگ (۱) نانو (۱) لیزر (۱) big bang (۱) ریسمان (۱) ابر رسانا (۱) تپ اختر (۱)
دوستان من انجمن فیزیکدانان جوان ایران گمنام پرآوازه بهترین عکسهای موضوعی یادداشت های یک دیوانه "کتیبه پارسیان" وبلاگی مفید برای علم و شطرنج تاریخ و تمدن جهان باستان اساطیر و افسانه های تاریخ باستان ..::Iranian Shoping & Fun::.. اسکورپیونز تبادل لینک ، تبادل لینک اتومات مقاله سرای سرخابی2010 پرتال جامع موبايل تبلیغات رایگان زی زی گولو اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب
/span